Lapkričio 4-8 dienomis septyni  Alytaus Likiškėlių progimnazijos mokiniai, lydimi socialinės pedagogės Ramutės Vitienės ir direktoriaus pavaduotojos ugdymui Daivos Čepanonienės  lankėsi Bulgarijos sostinėje Sofijoje, 52 – oje Tsanko Tserkovski mokykloje, kur vyko ketvirtasis Erasmus+ programos projekto „Apie vandenį“ dalyvių, mokinių bei mokytojų iš Prancūzijos, Graikijos, Bulgarijos ir Italijos, susitikimas.

Ši mokykla įsikūrusi Bulgarijos sostinės pakraštyje, įspūdingų  Balkanų kalnų pašlaitėje, tai yra seniausiai pastatyta mokykla Sofijoje, joje mokosi mokiniai nuo pirmos iki septintos klasės.

Po šilto, nuoširdaus projekto partnerių sutikimo, ekskursijos po mokyklą, vaišių, kurias buvo paruošę mokiniai kartu su tėveliais, prasidėjo darbinė susitikimo dalis. Susitikimo tema – mineralinis vanduo. Mokiniai atvyko paruošę pristatymus apie mineralinį vandenį, kuris išgaunamas gimtosiose šalyse, bei jo panaudojimą. Nors esame maža šalis, bet  džiaugiamės, kad šia tema galime daug kalbėti, nes Lietuvoje gausu mineralinio vandens baseinų, plačiai išvystytas jo panaudojimas. Po namų darbų pristatymo fizikos mokytoja kartu su mokiniais atliko įvairius eksperimentus, kuriuos atliekant naudojamas vanduo. Pirmosios vizito dienos popietę lankėmės UNESCO paveldo objekte –  Bojana cerkvėje, pastatytoje viduramžiais, apsuptoje įspūdingų aukštų medžių giraitės, kurioje auga dvi šimtametės sekvojos. Viešnagės metu taip pat    lankėmės „Tsari Mali Grad“ istoriniame kultūriniame komplekse, kuris įsikūręs ant kalvos viršūnės. Kompleksas menantis bulgarų tautos istoriją, apipintas mitais ir legendomis.  Keliavome į Rilos vienuolyną  įsikūrusį Rilos kalnuose.  Tai iki šių dienų veikiantis vienuolynas, kuris  buvo įkurtas 10-ajame amžiuje. Ši vieta atliko svarbų vaidmenį išsaugant bulgarų literatūrą, bibliotekoje yra apie 250 rankraščių nuo 11  iki 19 amžių.  Žavėjomės nuostabia panorama, kurioje atsiveria milžiniški Rilos kalnai. Lankėmės Rila kalno papėdėje įsikūrusiame Sapareva Banya miestelyje, garsiame savo karšto mineralinio vandens geizeriu, kuris atsirado 1957 metais. Geizeris karščiausias Europoje, jo temperatūra siekia 103 laipsnius. Maudėmės „Belchin Spa“ mineralinio vandens baseinuose, kurių vanduo natūraliai „pašildytas“ žemėje. Sofijos apylinkėse gausu mineralinio vandens šaltinių, geizerių.

Paskutinę vizito dieną keliavome susipažinti su Bulgarijos sostine – Sofija, tai didžiausias Bulgarijos miestas įkurtas pirmame mūsų eros amžiuje. Nuostabus miestas, pilnas spalvų, išpuoselėtų parkų, įspūdingų statinių, bei turtingas savo istorija.

Savaitė prabėgo akimirksniu. Susipažinome su dar viena įspūdinga šalimi, pažinome naujus žmones, naują kultūrą, susiradome draugų.

Kitas susitikimas vyks Graikijoje 2020 metų kovo mėnesį, kurio tema: „Vanduo žemdirbystėje ir gamtos reiškiniai“.