Alytaus Likiškėlių progimnazija

Auklėjimas turi prioritetą prieš mokymą. Žmogų kuria auklėjimas.

                        (Antuanas De Sent Egziuperi)

 

                       

       Vaikų saugumas - fizinis, psichologinis, emocinis - visų ugdymo įstaigoje dirbančių suaugusiųjų  rūpestis. Saugia aplinka ir vaikų pagarbaus elgesio įgūdžiais  rūpinasi visi suaugusieji, ar tai būtų pedagogas, ar aptarnaujančio personalo žmogus, visi,  be išimties. Tokiomis nuostatomis vadovaujasi Alytaus Likiškėlių progimnazijos darbuotojai, į patyčių apraiškas reaguojantys pagal Olweus patyčių prevencijos programos standartą. Programa įstaigoje įgyvendinama  nuo 2015 metų. Mums svarbu, kad mokinys, vaikas jaustųsi galintis bet kuriam suaugusiajam pasipasakoti, jei iš jo tyčiojamasi arba pastebėjo kitą mokinį su kuriuo elgiamasi netinkamai.

       Siekiant mažinti patyčių paplitimą, dirbame visus metus, tačiau kovo mėnesį ypač atkreipiame vaikų ir suaugusiųjų dėmesį į patyčių problemos aktualumą ir jos sprendimo būdus.

      Kovo mėnesį Likiškėlių progimnazija, tęsdama „Vaikų linijos“ iniciatyvą, paskelbė sąmoningumo didinimo mėnesiu „Be patyčių“. Šiais mokslo metais mokiniams sugrįžus po nuotolinio mokymosi pastebimas sumažėjąs vaikų pakantumas, tolerancija vieni kitiems, tad  pasitaiko patyčių ar kito netinkamo elgesio mokinių tarpusavio santykiuose.

     Visą mėnesį buvo vykdomos veiklos, kuriomis siekėme ugdyti bendravimo, tarpusavio susikalbėjimo, įsiklausymo bei pasitikėjimo įgūdžius, kurie užtikrina jaukią kolektyvo emocinę atmosferą ir komandos bendrumo jausmą. Septintokai dalyvavo Alytaus miesto teatro  edukaciniame užsiėmime "Komanda laikrodžio tikslumu", aštuntokai  - interaktyviame, diskusijų spektaklyje „PX |Prieš pryžkelę“, čia gvildeno problemas, su kuriomis susiduria augantis žmogus, mokiniai patys modeliavo situacijas ir atliko vaidmenis.  Jaunesniųjų klasių mokiniai užsiėmimų metu diskutavo apie vertybes, asmenybės augimą, bendravimo naudą žmogaus socializacijai. Vaikai sėmėsi išminties iš pasakų, vertino perteikiamas idėjas ir vertybes, buvo skatinami kūrybingai atskleisti jų raidos tarpsniui atpažįstamas pasakos herojų ir savo patirtis bei emocijas. Užsiėmimų metu buvo skatinamas mokinių kritinis mąstymas, „teisiant“ ar „teisinant“ pasakos vyksmus, supažindinama su kūrybingais problemų sprendimo, bendrystės mezgimo, palaikymo ir sunkumų išveikimo būdais. "Kur vaizdingiau, jei ne pasakoje, besivystančiai asmenybei atskleidžiama sąžinės tyrumo, atsakingo veikimo ir širdies skaidrumo vertybės bei puoselėjamas supratimas apie mažo žmogaus dideles galimybes dalyvauti pasaulio bendruomenės sprendimų priėmimo procese, kai visų niekinamas pasakos trečias brolis laimi valdovo karūną" - sako edukatorė Akvilė. Pradinių klasių mokiniai mokėsi atpažinti emocijas padedami Alytaus visuomenės sveikatos biuro specialisčių.

       Mokyklos bendruomenė aktyviai dalyvavo gerumo akcijoje „Dovanok akimirką džiugesio“. Rinkome ir organizacijai „Gelbėkit vaikus“ pristatėme įvairių  priemonių, saldumynų  nuo karo baisumų pasitraukusiems ukrainiečių vaikams. Džiaugiamės, kad mūsų bendruomenėje daug empatiškų, gebančių dalintis su stokojančiais, mokinių, tėvelių ir darbuotojų. Dar kartą įsitikinome, kad esame be galo vieningi.

       Vienas iš renginių, raginančių atkreipti mokinių dėmesį į patyčių reiškinį, piešinių konkursas "Patyčios nėra gerai". Konkurse kvietėme dalyvauti Alytaus miesto bendrojo ugdymo įstaigų 1 – 8 klasių mokinius,  piešinio pagalba raginome atskleisti draugiškus, grįstus pagarba ir empatija tarpusavio santykius, išreikšti jausmus, patiriamus susidūrus su patyčių atveju. Džiugu, kad konkursui buvo pateikta per 30 darbų, kurie visą mėnesį buvo eksponuojami Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos Vidzgirio bibliotekoje. Piešinių konkursui pateiktus darbus vertino komisija: Alytaus miesto Pedagoginės psichologinės tarnybos psichologė Kristina Baranauskienė, Alytaus Likiškėlių progimnazijos etikos mokytoja metodininkė Daiva Čepanonienė, dailės mokytoja Silvija Oškelienė, Likiškėlių progimnazijos tarybos narė, tėvų atstovė Laura Zdanavičinė. Dėkojame visiems konkurso dalyviams, dėkojame juos konsultavusiems mokytojams. Sveikiname laureatus! 1 – 4 klasių  laureatai: Alytaus Likiškėlių progimnazijos 3 c klasės mokinys Kajus Kudarauskas (mokytoja Dalia Jonikaitė), Alytaus Senamiesčio pradinės mokyklos 2 c klasės mokinė Ugnė Kareivaitė (mokytoja Sigutė Martinėnienė), Alytaus „Volungės“ progimnazijos 1 a klasės mokinė  Guoda Degėsytė (mokytoja Vilija Česnauskienė), 5 – 8 klasių laureatai: Alytaus Dzūkijos mokyklos  8 c klasės mokinė  Agnė Kričenaitė (mokytoja Rima Šimoliūnienė), Alytaus Likiškėlių progimnazijos 7 b klasės mokinė Miglė Vikertaitė (mokytoja Silva Oškelienė), Alytaus Šv. Benedikto gimnazijos 6 b klasės mokinė Augustė Katkauskaitė (mokytoja Dalia Miliauskienė). Visiems dalyviams bus įteiktos padėkos, laureatams ir atminimo dovanėlės.

       Likiškėlių progimnazijoje nuosekliai dirbama, kad mokinių emocinė savijauta gerėtų, jie jaustųsi saugūs. Semiamės patirties ir iš užsienio partnerių, dalyvaudami Erasmus+ projekte „Draugai prieš patyčias“.

       Mūsų, suaugusiųjų, tikslas - mažinti patyčių paplitimą, mokėti jas atpažinti ir laiku sustabdyti bei  suteikti mokiniams  pagalbą ar jie būtų patyrę patyčias, ar jas inicijavę.

 

                                                                                                            Ramutė Vitienė

Alytaus Likiškėlių progimnazijos socialinė pedagogė