Alytaus Likiškėlių progimnazija

                   

                Gegužės 9 - 14 dienomis Mersino mieste, Turkijoje, „Mahmet Serttas Anadolu“ licėjuje vyko Erasmus+ projekto „Draugai prieš patyčias“ trumpalaikiai mokinių mainai ir koordinatorių susitikimas („Budies against bullies“ dotacijos sutarties Nr. 2019-1-LT01-KA229-060569 ). Šiame tarptautiniame projekte Likiškėlių progimnazija yra viso projekto koordinatorė, pagrindinė dotacijos gavėja. Projekto partneriai: Guia miesto mokyklų grupė „AEGuia“ Portugalijoje, „Mehmet Serttas Anadolu“ vidurinė mokykla Turkijoje, „Corazonistas“ katalikiška vidurinė mokykla Ispanijoje, vidurinė mokykla „Grigore Moisil Timisoara“ Rumunijoje.  Turkijoje Likiškėlių progimnaziją atstovavo: Urtė Bernatavičiūtė (6 a klasė), Austėja Bielevičiūtė (7 a klasė), Ugnė Kološevskytė ir Matas Maknevičius (7 b klasė), neformaliojo švietimo skyriaus vedėja Aira Visockaitė ir socialinė pedagogė Ramutė Vitienė.

               Projekto tikslas – keistis gerąja patirtimi tarptautiniu lygiu ir sumažinti patyčių mastą partnerių mokyklose.

               Pagrindinė šio susitikimo tema – teatras kaip priemonė, kuria galima išreikšti nepakantumą patyčioms. Mokiniai susiskirstę į tarptautines komandas kūrė spektaklių scenarijus, kuriuose patyčių situacijos, jų sprendimo būdai, situacijų modeliavimai, kaip elgtis patyčių atveju, ką gali padaryti mokiniai, mokytojai, tėvai patyčių situacijose, ką jie gali nuveikti, kad patyčių mastas mažėtų ir visuomenėse įsigalėtų nepakantumas patyčioms.  Mokiniai pasiskirstę vaidmenimis tapo aktoriais. Iššūkis! Naujai suburtos komandos, vaidmenys anglų kalba, spektakliai vyko netradicinėse erdvėse, Mersino archeologijos muziejuje, Kapadokijos kalnuose, plaukiant laivu Viduržemio jūroje.

              Erasmus+ projektai ne tik puiki priemonė praplėsti kompetencijas, bet ir galimybė iš arčiau susipažinti su kitų šalių švietimo sistemomis, gyvenimo būdu, kultūra, aplankyti įžymias  vietas, susipažinti su šalies istorija.

              Projekto koordinatoriai lankėsi Mersino švietimo departamente, kur aptarė šalių švietimo sistemas. „Mahmet Serttas Anadolu“ licėjaus atstovė, projekto koordinatorė „Mahmet Serttas Anadolu“ licėjuje Banu Özgür Tokatlı, departamento direktoriui pristatė projekto temą, papasakojo apie Lietuvoje vykdomą Olweus patyčių prevencijos programą, aptarė jos įgyvendinimo galimybes Mersino mokykloje.

              Susitikimo šeimininkai svečiams parengė ir įdomią kultūrinę programą, kurios metu supažindino su krašto istoriniais objektais ir žymiomis vietomis, amatais. Projekto dalyviai susipažino su Mersino miestu, įsikūrusiu ant Viduržemio jūros kranto, kuriame gyvena per milijoną gyventojų. Lankėsi požeminiame mieste Kaymakli miestelyje, netoli Kapadokijos. Gidė papasakojo, kad  žmonės išskaptavo tunelius dar Bizantijos laikais, kuomet turėjo apsaugoti save nuo puolančių Musulmonų – Arabų, 780 – 1180 metais. Kuo toliau tuo požeminis miestas buvo vis labiau atrandamas ne tik kaip „urvas“, bet kaip visas miestas, kuris šios dienos žiniomis yra iki 80 metrų gylio su daugybe kambarių ir galintis sutalpinti apie 20 000 žmonių. Kapadokijoje gausu neįtikėtinos formos kalvų, urvų, sudėtingų tunelių sistemų, sudarančių ištisus požeminius miestus. Neišdildomą įspūdį paliko kelionė laivu Viduržemio jūra.

               Projekto partneriai tapo draugais, kurie kartu kuria kitaip mąstančią, patyčiomis nepakančią bendruomenę. Visi susiduriame su panašiomis problemomis, o jas išspręsti randame panašių būdų, mokomės vieni iš kitų, dalindamiesi savo patirtimis.

  

                                                                             Ramutė Vitienė,

                                                                        Alytaus Likiškėlių progimnazijos socialinė pedagogė