Erasmus+

           Įtraukusis ugdymas – kokybiškas ugdymas kiekvienam mokiniui, atsižvelgiant į jų socialinę, kultūrinę įvairovę, siekiant šalinti kliūtis mokymuisi ir dalyvavimui įvairiapusiškame švietime. Vadovaudamiesi šiomis nuostatomis progimnazijos pedagogai mokosi, taiko įgytas žinias praktikoje, kad kiekvieno mokinio poreikiai būtų maksimaliai patenkinti.

           2023 - 2024  mokslo metais progimnazijos pedagogai dalyvauja tarptautiniame Erasmus+ projekte „Mokomės iš įtraukiojo ugdymo mokytojų“ (2023-1-LT01-KA122-SCH000122786).

           Projekto tikslas: tobulinti įtraukaus ugdymo kompetencijas, siekiant sudaryti sąlygas įtraukti visus mokinius, nepaisant skirtingų jų kultūrų ir gebėjimų.

           Lapkričio 13 – 18 dienomis, progimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, laikinai einanti direktoriaus pareigas Daiva Čepanonienė, socialinė pedagogė Ramutė Vitienė ir Neformaliojo ugdymo skyriaus vedėja Aira Visockaitė dalyvavo pirmuose projekto mokymuose, kuriuos organizavo „CEKDEV Tarptautinė švietimo ir plėtros akademija“ (CEKDEV International education and development academy), kuri įsikūrusi Antalijos mieste, Turkijoje. Pagrindinis mūsų mokymų tikslas buvo gilinti žinias įtraukiojo ugdymo srityje. Įgytos žinios suteiks dar daugiau galimybių ugdyti mokinius, kuriems reikia pritaikyti turinį prie jų patirties, kad kiekvienas mokinys patirtų mokymosi ir pažinimo sėkmę bei turėtų lygias galimybes. Mokymų metu pristatėme savo progimnaziją, pasiruošimą įtraukiąjam ugdymui, Tūkstantmečio mokyklų programą, kurioje dalyvaudami, turėsime galimybę efektyviai pritaikyti ugdymo aplinkas  mokiniams. Akademijos lektoriai pristatė Turkijos švietimo sistemą, mokė  metodų, kaip paskatinti mokinius dalyvauti įvairiose veiklose, kaip jiems susidoroti su nesėkmėmis ir sėkme. Visų mokymų metu buvo akcentuojama, kaip svarbu mokyklos bendruomenės bendradarbiavimas: mokiniai, mokinių tėvai, mokytojai. Tik bendro darbo dėka mokinys patirs sėkmes. Taip pat neatsiejama sėkmės dalis įtraukiąjame ugdyme -  patraukli, kokybiška, saugi  ir įtrauki ugdymosi aplinka įvairių ugdymosi poreikių turintiems mokiniams

           Mokymų metų aplankėme centrą, kuriame teikiama pagalba autistiškiems  vaikams,  taikant ABA terapiją. Šiame centre teikiama ir kita pagalba, jame gali lankytis nuo 300 iki 1000 vaikų, turinčių įvairių raidos sutrikimų.

           Sekantys projekto mokymai vyks sausio mėnesį Pixie akademijoje, Mugla/Dalaman, Turkijoje. Mokymuose dalyvaus 3 progimnazijos pedagogai.

           Tikimės, kad mokymuose įgyta tarptautinė patirtis,  žinios ir išmokti metodai bus naudingi tobulinant pedagogų kompetencijas įtraukiojo ugdymo srityje.

 

Ramutė Vitienė

Alytaus Likiškėlių progimnazijos socialinė pedagogė

 

          Rugsėjo 19 – 24 dienomis Alytaus Likiškėlių progimnazijoje vyko baigiamasis projekto „Draugai prieš patyčias“ (Buddies Against Bullies, dotacijos sutarties Nr. 2019-1-LT01-KA229-060569) partnerių susitikimas ir trumpalaikiai mokinių mainai. Džiaugiamės, kad atvyko visų projekte dalyvaujančių mokyklų partnerių atstovai,  mokytojai ir mokiniai: Iš Guia miesto mokyklų grupės "AEGuia"Portugalijoje, "Mehmet Serttas Anadolu" vidurinės mokyklos, Mersino miesto Turkijoje, "Corazonistas" katalikiškos vidurinės mokyklos Vitorijos mieste, Ispanijoje, vidurinės mokyklos "Grigore Moisil“ Timisoaros miesto, Rumunijoje, iš viso 7 mokytojai ir 16 mokinių. Nepaisant to, kad Lietuvoje svečius pasitiko gana darganoti orai, tačiau šiltas, nuoširdus bendravimas ir puiki nuotaika lydėjo viso vizito metu.  Projekto dalyviai  prasmingai, turiningai ir smagiai praleido susitikimui skirtą laiką. 

          Mokiniai ir mokytojai turėjo galimybę susipažinti ir dalyvauti  veiklose, kurios vykdomos progimnazijoje, siekiant mažinti patyčių reiškinį bei gerinant mokinių tarpusavio santykius.  
Projekto dalyviai lankėsi  Alytaus miesto savivaldybėje, kur susitiko su Alytaus miesto savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus darbuotojais bei Alytaus miesto savivaldybės tarybos atstovais, aptarė projekto temos aktualumą. Miesto muzikos mokykloje susipažino su tradiciniais lietuvių liaudies instrumentais, kraštotyros muziejuje kūrė sodybą, sužinojo apie Lietuvos regionus. Alytaus Turizmo centro gidė su svečiais keliavo Alytaus miesto gatvėmis, miesto sodo takeliais, Baltosios rožės tilo link, pasakodama  miesto istoriją. Alytaus STEAM atviros prieigos centre svečiai turėjo galimybę susipažinti su Lietuvos kulinarinio paveldo patiekalais bei patys jų pasigaminę, ragavo. Išvykoje į Vilnių ir Trakus taip pat netrūko puikios nuotaikos ir naujų patirčių. Užsienio svečiai susidomėję klausėsi gidų pasakojamų, gėrėjosi sostinės senamiesčio architektūra ir unikalia Trakų pilimi bei pasakojimas apie Lietuvos kunigaikščius. Lankydami „amerikoniškąją“ mokyklą Kurnėnuose, svečiai neslėpė nuostabos, kad prieš daugiau nei  80 metų, tokioje modernioje įstaigoje mokėsi Lietuvos kaimo vaikai. Pakeliui į Druskininkus projekto dalyviai lankėsi Merkinėje.  Visose veiklose bei išvykose naujuosius draugus lydėjo mūsų progimnazijos mokiniai, kurių šeimose mokiniai iš užsienio buvo apsigyvenę.

          Mokyklų bendradarbiavimas prasidėjęs dar 2019 metais vyko iki šių metų rugsėjo 30 dienos. Nors visus neramino pasaulinė pandemija, dėl ko projektas buvo pratęstas beveik dviems metams, tačiau  tai suteikė galimybę ilgiau bendrauti ir bendradarbiauti. Tikime, kad užsimezgusios draugystės išliks ir ateityje.  Džiaugiamės įgyvendinę projekto tikslą – keistis gerąja patirtimi tarptautiniu lygiu ir mažinti patyčių mastą partnerių mokyklose. Kokia kalba bekalbėtume ir kokioje šalyje begyventume, susiduriame su panašiomis problemomis ir iššūkiais augindami ir ugdydami jaunąją kartą. Kaip pasakė progimnazijos direktorius Gintautas Draugelis, sveikindamas projekto dalyvius, - bendra veikla, tai viena iš prevencijos priemonių prieš patyčias.   

          Projekto įgyvendinimo metu vyko trumpalaikiai mokinių mainai partnerių mokyklose. Trumpalaikiuose mokinių mainuose dalyvavo 16 progimnazijos mokinių, juos lydėjo 5 pedagogai.

          Šiame tarptautiniame projekte Likiškėlių progimnazija yra viso projekto koordinatorė, pagrindinė dotacijos gavėja. 

Alytaus Likiškėlių progimnazijos socialinė pedagogė Ramutė Vitienė

 

           Alytaus Likiškėlių progimnazijos mokiniai Eidvilė Jusaitė, Vanesa Kubiliūtė ir Matas Soraka, projekto koordinatorė Aira Visockaitė ir anglų kalbos mokytoja Irma Karpiejienė šių metų vasario 27 – kovo 4 dienomis kartu su partneriais iš Portugalijos, Rumunijos, Turkijos ir Ispanijos dalyvavo Erasmus+ projekto „Draugai prieš patyčias“ („Buddies against Bullies“ dotacijos sutarties Nr. 2019-1-LT01-KA229-060569 ) trumpalaikiuose mokinių mainuose „Agrupamento de Escola de Guia“ mokykloje (Portugalija). Šiame tarptautiniame projekte Likiškėlių progimnazija yra viso projekto koordinatorė. 

          Šiais laikais vis daugiau vaikų, paauglių, suaugusiųjų, tėvų ir mokytojų kovoja su patyčiomis beveik kiekvieną dieną namuose, žaidimų aikštelėje, klasėse, darbe, internete, bendruomenėse ir už jos ribų. Sparčiai augant elektroniniam bendravimui, patyčios, kaip reiškinys, dar sparčiau paplito. Ne visi supranta, jog patyčios vyksta tiek atviromis formomis, kaip pravardžiavimas, smurtavimas, šaukimas, grasinimai, tačiau ir uždaromis – nemalonios žinutės ir įžeidžiantys komentarai socialinėje erdvėje, pasyvus išskyrimas iš grupės ar apkalbos.

        Šiuo projektu  siekiama pakeisti jaunų žmonių elgesį ir požiūrį į patyčias, pasitelkiant menus, kaip vieną iš kovos su patyčiomis priemonių, tuo pat metu didinant dalyvių, turinčių mažiau galimybių, patiriantiems socialinę atskirtį. Projekto dienos buvo kupinos gerų emocijų ir įvairių veiklų. Dalyviai gilinosi į savo jausmus ir patirtis refleksijose bei grupiniuose pokalbiuose, kur buvo priimti vieni kitų, kokie jie yra ir galėjo atsiverti. Viena iš svarbiausių projekto veiklų –  plakatų piešimas ant palečių. Jos metu dalyviai išreiškė savo nuomonę apie patyčias piešdami. Projekto dalyviams taip pat patiko piešimas ant kaukių. Pasak projekto vedėjų, ši veikla jauniems žmonėms labai patiko ir palietė giliai – dauguma išsipasakojo savo praeities skausmus, patirtas ir patiriamas patyčias – visa tai projekto dalyvius suartino, atvėrė erdvę pasitikėjimui ir draugystei. Savaitės veiklų kulminacija tapo sudainuota daina anglų kalba prieš patyčias. Tarptautinių mokymų  metu be dalykinių veiklų buvo organizuojama ir kultūrinė programa. Jos metu  susipažinome su Lisabonos, Porto, Nazare miestų istorija ir architektūros paminklais. 

        Tikime, jog šis projektas palietė kiekvieną dalyvį – padėjo pakeisti elgesį ir požiūrį į patyčias. Atsisveikinimo akimirką daugelio akyse spindėjo ašaros, buvo labai sunku išsiskirti su naujais draugais.

 

Alytaus Likiškėlių progimnazijos anglų kalbos mokytoja Irma Karpėjienė

Projekto koordinatorė Aira Visockaitė

 

             Spalio 5 – 10 dienomis Alytaus Likiškėlių progimnazijos komanda - direktoriaus pavaduotoja ugdymui Daiva Čepanonienė, socialinė pedagogė Ramutė Vitienė, projekto koordinatorė Aira Visockaitė  ir keturi 7 – 8 klasių mokiniai -  lankėsi Rumunijoje.  Timišoaros miesto „Grigore Moisil“ vidurinėje mokykloje vyko Erasmus+ projekto „Draugai prieš patyčias“ („Budies against bullies“ dotacijos sutarties Nr. 2019-1-LT01-KA229-060569 ) trumpalaikiai mokinių mainai ir koordinatorių susitikimas. Šiame tarptautiniame projekte Likiškėlių progimnazija yra viso projekto koordinatorė, pagrindinė dotacijos gavėja. Projekto partneriai: Guia miesto mokyklų grupė „AEGuia“ Portugalijoje, „Mehmet Serttas Anadolu“ vidurinė mokykla Turkijoje, „Corazonistas" katalikiška vidurinė mokykla Ispanijoje, vidurinė mokykla „Grigore Moisil Timisoara“ Rumunijoje. 

              Projekto tikslas – keistis gerąja patirtimi tarptautiniu lygiu ir sumažinti patyčių mastą partnerių mokyklose. Projekto įgyvendinimas prasidėjo 2019 m. rugsėjį, tačiau kilus pandemijai nebuvo galimybės išvykti į susitikimus kitose šalyse, tad džiaugėmės galimybe po dviejų metų pertraukos gyvai pabendrauti su projekto partneriais, kuriems, kaip ir mūsų progimnazijos bendruomenei, labai svarbu palaikyti gyvenimo be patyčių idėją, puoselėti draugiškus, pagarba grįstus mokinių tarpusavio santykius.

               „Grigore Moisil“ vidurinė  mokykla yra viena iš lyderiaujančių mokyklų  Rumunijoje skaitmeninių technologijų mokymo srityje, tad projekto dalyviai, naudodami įvairias programas, mokėsi kurti  skaitmenines priemones, skatinančias mažinti patyčias. Mokiniai dalyvavo  viktorinose, kūrė žodyną rumunų, portugalų, ispanų, turkų ir lietuvių kalbomis, eiliavo poemas apie draugystę, empatiją ir bendravimą be patyčių.

               Vizito metu susipažinome su Rumunijos švietimo istorija, liaudiška muzika, tradicijomis, papročiais  bei Timišoaros miesto, kuriame prasidėjo įvykiai, sužlugdę komunistinį rėžimą,  istorija.

               Tikimės, kad sausio mėnesį išvyksime į susitikimą, numatytą Turkijoje, Mersino mieste „Mehmet Serttas Anadolu“ vidurinėje mokykloje.

             Visuomet džiugu susitikti su bendraminčiais, nors ir skiria šimtai ar tūkstančiai kilometrų. Visi susiduriame su panašiais iššūkiais, o juos įveikti randame panašių būdų, mokomės vieni iš kitų, dalindamiesi savo patirtimis.

 

                                                                                                                         Ramutė Vitienė,

                                                                        Alytaus Likiškėlių progimnazijos socialinė pedagogė

 

VIRTUALUS ERASMUS+ PROJEKTO „DRAUGAI PRIEŠ PATYČIAS“ PARTNRIŲ SUSITIKIMAS

Sausio 29 dieną Alytaus Likiškėlių progimnazija organizavo nuotolinį ERASMUS+ projekto  „Draugai prieš patyčias“ (Buddies Against Bullies) partnerių susitikimą. Susitikimo pradžioje dalyvius pasveikino laikinai einantis progimnazijos direktoriaus pareigas Gintautas Draugelis, o mokiniai, vadovaujami anglų kalbos mokytojos Rasos Dainauskienės, projekto partneriams iš Portugalijos, Ispanijos, Turkijos ir Rumunijos pristatė Lietuvą, Alytų ir progimnaziją. Projekto koordinatoriai, mokytojai tarėsi dėl tolimesnių veiklų, kurios bus vykdomos nuotoliniu būdu. 2020 metų pradžioje, kai viena po kitos šalys pradėjo skelbti karantiną, paaiškėjo, kad negalime tęsti projekto įgyvendinimo įprastu būdu. Partneriai nusprendė atidėti mokinių trumpalaikius mainus ir gavo leidimą pratęsti projektą vieneriems metams iki 2022 metų rudens. Prieš pat karantiną buvo sukurtas projektas „eTwinning“ platformoje, kurioje partnerių mokyklos viešina mokinių veiklas bei bendrauja, dalinasi patirtimis.

Šio projekto tikslas - mažinti patyčių mastą partnerių mokyklose. Prasidėjus projektui, prieš planuodamos veiklas, mokyklų komandos atliko mokinių apklausą apie patyčių paplitimą ugdymo įstaigose. Svarbu paminėti, kad Likiškėlių progimnazijoje trečius metus iš eilės patyčių mastas išlieka stabiliai mažas.  Projekto veiklos skirtos pagarbos ir tolerancijos ugdymui, skatinančios empatiją, taip pat siekiama plėtoti mokymąsi bendradarbiaujant ir keistis idėjomis europiniu lygiu.

Alytaus Likiškėlių progimnazija, siekdama sudaryti sveikas, psichologiškai ir emociškai saugias ugdymo(si) sąlygas, nuosekliai dirba patyčių mažinimo srityje ne vienerius metus, įgyvendindama „Olweus“ patyčių prevencijos programą. Tarptautinis projektas „Draugai prieš patyčias“ yra priemonė mokyklos uždaviniams pasiekti.

Alytaus Likiškėlių progimnazija yra šio projekto pagrindinė paramos gavėja ir viso tarptautinio projekto koordinatorė.

 

Projekto veiklų koordinatorė, socialinė pedagogė Ramutė Vitienė

ERASMUS+ PROJEKTAS „EUROPOS STARTUOLIAI“. PROJEKTO UŽDARYMO SUSITIKIMAS

Alytaus Likiškėlių progimnazija kartu su Lenkijos, Portugalijos, Kroatijos mokyklomis vykdė Erasmus+ projekto „Europos startuoliai“ susitikimą. Gruodžio 14-18 dienomis Alytaus Likiškėlių progimnazijos aštuoniolika 6-8 klasių mokinių su šio Erasmus+ projekto vadove Aira Visockaite ir mokytoja Alma Šimanskiene dalyvavo paskutiniame šio projekto susitikime.

Pirmąją projekto dieną dalyviai trumpai pristatė save, bendravo su bendraamžiais, susipažino su kitų šalių kultūra. Buvo pristatyta Lietuva, mūsų miestas Alytus. Antrąją dieną Portugalijos mokinės pristatė savo verslą. Vyko paskaitėlė „Kaip padaryti įdomų pristatymą“ ir apie „JMB kūrimą“.Per pirmąsias dienas mokiniai gaudavo įdomių namų darbų – atsakinėjo į klausimus kahoot platformoje, atliko viktoriną „Koks turi būti geras verslininkas“. Mūsų mokiniams neblogai sekėsi: pirmąją dieną 1 vietoje buvo aštuntokė Meda Armanavičiūtė, kitą dieną – septintokė Paulina Tamulaitytė. O ir kiti buvo pirmaujančiose pozicijose. Trečiąją projekto dieną prasidėjo darbai –  atlikę apklausą „Ar įsivaizduoji save kaip verslininką“, mokiniai buvo suskirstyti į 6 mišrias grupes pagal šalis. Jie turėjo sugalvoti problemą ir verslo idėją, kuri tą problemą išspręstų. Šis darbas truko dvi dienas. Paskutinę dieną mokiniai turėjo progos susipažinti su Splito šokolado fabriku ir Portugalijos bendrove „Endiprev“ teikiančia vėjo energijos paslaugą sausumoje ir jūroje. Galiausiai, finalinę projekto dieną, jaunieji verslininkai pristatė savo verslo idėjas. Jų buvo įvairiausių ir originaliausių – ausinės, kurios išverčia filmus ar pokalbius į pasirinktą kalbą; išmani spinta, kurioje įmontuota skalbimo mašina ir pati išskalbia drabužius; programėlė, kuri padeda asmenims, turintiems klausos negalią; nedūžtantys indai; robotas, kuris renka šiūkšles vandenyje; programėlė, teikianti medicinines paslaugas. Buvo parodytos skaidrės apie projekto eigą: nuo pradžios iki pabaigos. Galiausiai septintokė Paulina Tamulaitytė trumpai apžvelgė praeities lietuvių liaudies dainas ir pristatė dabartines. Su lietuviškos dainos garsais baigėsi projektas trukęs ne vienerius metus.

Projekto metu mokiniai ne tik praplėtė verslumo žinias, susipažino su kitų šalių kultūromis, susirado naujų draugų, bet ir patobulino anglų kalbos įgūdžius.

Parengė mok. Alma Šimanskienė

 

Lapkričio 4-8 dienomis septyni  Alytaus Likiškėlių progimnazijos mokiniai, lydimi socialinės pedagogės Ramutės Vitienės ir direktoriaus pavaduotojos ugdymui Daivos Čepanonienės  lankėsi Bulgarijos sostinėje Sofijoje, 52 – oje Tsanko Tserkovski mokykloje, kur vyko ketvirtasis Erasmus+ programos projekto „Apie vandenį“ dalyvių, mokinių bei mokytojų iš Prancūzijos, Graikijos, Bulgarijos ir Italijos, susitikimas.

Jau antrus mokslo metus vykstantis projektas „Trumpų grafinių istorijų rinkinys“ įsibėgėjo ir dar vienam susitikimui su partnerių mokiniais iš Jungtinės Karalystės, Ispanijos ir Italijos susibūrėme Parmos mieste Italijoje.

Alytaus Likiškėlių progimnazija kartu su Lenkijos, Portugalijos, Kroatijos mokyklomis vykdo Erasmus+ projektą „Europos startuoliai”.

Alytaus Likiškėlių progimnazijos mokinių ir mokytojų komanda, birželio 13-19 dienomis lankėsi Lenkijoje, Rudniki miestelyje, Jono Pauliaus II gimnazijoje Nr.2.

Gegužės 27-30 dienomis Alytaus Likiškėlių progimnazijoje įvyko Erasmus+ programos projekto „Apie vandenį“ dalyvių susitikimas. Į mokyklą sugužėjo 38 mokiniai ir 9 mokytojai iš Prancūzijos, Graikijos, Bulgarijos ir Italijos.

Gegužės 5-12 d. devyni Alytaus miesto Likiškėlių, Panemunės ir „Volungės“ progimnazijų pedagogai dalyvavo Erasmus+ programos projekte „Inovatyvios patirties perėmimas siekiant pagerinti ugdymo kokybę Alytaus miesto savivaldybės švietimo įstaigose“.

Alytaus Likiškėlių progimnazijos mokinių ir mokytojų komanda, kovo 25-29 dienomis lankėsi Jungtinėje Karalystėje Okehampton mieste.

Viena iš prioritetinių kompetencijų, akcentuojamų XXI a. Europos švietimo tiksluose – verslumo kompetencija, kurios tinkamas ugdymas siejamas su aukšta asmens savarankiško gyvenimo kokybe.

Alytaus Likiškėlių progimnazija 2018-2020 metais įgyvendina ES finansuojamą Erasmus+ projektą „Apie vandenį“  („Over Water“). Projekto partneriai iš Prancūzijos, Graikijos, Bulgarijos, Italijos bei mūsų mokyklos  mokiniai.